komfortowe

rozwiązania

EN PL RU

Wyposażenie małej łazienki krok po kroku

Grupa Armatura

Aranżacja łazienki o małym metrażu w sposób estetyczny, a jednocześnie umożliwiający wygodne funkcjonowanie każdemu domownikowi, to spore wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego wyposażenia, projektowanego w celu zaoszczędzenia przestrzeni lub optycznego powiększenia wnętrza.

Metraż charakterystycznych dla starego budownictwa małych łazienek często nie przekracza kilku metrów kwadratowych. Również w nowobudowanych mieszkaniach ogranicza się ich powierzchnię na rzecz przestronnych salonów czy sypialni. Dysponując niewielkim pomieszczeniem, w którym konieczne jest wygospodarowanie miejsca na miskę sedesową, umywalkę, szafkę, prysznic i nierzadko także – pralkę, wybór wyposażenia wiąże się z pewnymi kompromisami. Standardowe rozwiązania zastąpić można specjalnie projektowanymi modelami o niewielkich rozmiarach, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, nie wpływając negatywnie na komfort funkcjonowania. Czym kierować się przy wyborze tego typu wyposażenia?

Rozkład pomieszczenia

Bez względu na powierzchnię urządzanej łazienki, konieczne jest zachowanie optymalnych wymiarów w rozkładzie poszczególnych elementów tak, aby zagwarantować wygodne korzystanie z nich domownikom. By umożliwić wygodne siadanie, wstawanie i czyszczenie ceramiki, wolna przestrzeń wokół miski sedesowej powinna mieć wymiary 60 na 60 cm. Swobodny dostęp do umywalki i komfort wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych zapewni nam natomiast niezastawione miejsce o wymiarach 110 cm na 65 cm. Przestrzeń przed kabiną prysznicową wyznaczana jest zwykle przez zasięg drzwiczek. Umownie określana jest ona na 90 cm długości i 70 cm szerokości.

Ceramika sanitarna

Ceramika sanitarna to element wyposażenia, który w istotny sposób wpływa na przejrzystość łazienkowego wnętrza. - W ograniczonych powierzchniowo pomieszczeniach zastosowanie znajdą modele podwieszane lub zaprojektowane w mniejszym rozmiarze warianty standardowe. Pierwsze z nich, pozostawiając wolną podłogę, umożliwiają łatwe utrzymanie czystości. Dodatkowo, dzięki montażowi na specjalnych stelażach, zabudowa elementów instalacyjnych tworzy praktyczną półkę na akcesoria – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. Drugie rozwiązanie, w porównaniu ze standardowym wyposażeniem, różni się mniejszymi o kilka centymetrów wymiarami. Tego typu modele cechuje zwarta konstrukcja i obłe, opływowe linie. – W przypadku misek sedesowych, różnica długości w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wynosi od 3 do 5 cm, w zależności od modelu. Wśród umywalek najlepiej sprawdzą się te o szerokości 40-50 cm lub warianty o głębokości ok. 25 cm z umieszczonym z boku otworem na baterię – dodaje ekspert.

Armatura łazienkowa

W niewielkiej łazience, nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednio dobrana armatura. Wybierając baterię umywalkową, warto zwrócić uwagę na jej wysokość i długość wylewki tak, aby były one dopasowane do rozmiarów sanitariatu i eliminowały ryzyko rozchlapywania wody. Jeśli zamontowana umywalka jest dość wąska i płytka, zastosowanie znajdzie armatura o krótkiej, wyprofilowanej wylewce. W przypadku baterii natryskowej, warto zastanowić się nad minimalistycznymi rozwiązaniami podtynkowymi. Dzięki ukryciu elementów instalacyjnych w ściennej wnęce, na zewnątrz pozostaje jedynie uchwyt i ozdobna rozeta. Dobrym uzupełnieniem będzie głowica natryskowa, montowana na ramieniu mocującym przytwierdzonym do ściany lub sufitu.

Szafka łazienkowa

Wygospodarowanie miejsca dla łazienkowych akcesoriów i przyborów we wnętrzu o ograniczonym metrażu jest zwykle kłopotliwą kwestią. Warto więc zastanowić się nad zakupem kompaktowej szafki. - Jeśli nie wpłynie to na komfort funkcjonowania, mebel można zamontować bezpośrednio pod umywalką – w formie spójnego, dopasowanego zestawu. Praktycznym rozwiązaniem jest również umieszczenie ceramiki nablatowej na szafce, dzięki czemu uzyskamy dodatkową przestrzeń na kosmetyki – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków. – Alternatywą są wąskie szafki w formie słupków, które można zamontować w łazienkowych wnękach lub w wolnej przestrzeni nad pralką lub miską sedesową – dodaje ekspert.

Optyczne powiększenie

Oprócz kompaktowego wyposażenia, dużą rolę w niewielkich łazienkach odgrywają również rozwiązania optycznie powiększające wnętrze. W tego typu pomieszczeniach dobrze sprawdzą się elementy utrzymane w jasnej kolorystyce z błyszczącą , lakierowaną powierzchnią. Jeśli to możliwe, warto zamontować szeroką taflę lustra, która nada łazience głębi. Uwagę warto poświęcić również właściwemu oświetleniu. Łazienkę wizualnie powiększą źródła światła o chłodnej barwie - zarówno w formie ogólnego oświetlenia, jak i punktowych reflektorów przy strefie umywalkowej.

Aranżacja łazienki o małym metrażu w sposób estetyczny, a jednocześnie umożliwiający wygodne funkcjonowanie każdemu domownikowi, to spore wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego wyposażenia, projektowanego w celu zaoszczędzenia przestrzeni lub optycznego powiększenia wnętrza.

Powrót do listy porad