komfortowe

rozwiązania

EN PL RU

Wygoda kontra przestrzeń, czyli jak urządzić toaletę

Grupa Armatura

Samodzielna toaleta to wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy wyeliminować uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. Aby jednak spełniała ona stawiane jej wymagania, powinna być miejscem jak najbardziej funkcjonalnym. O czym warto pamiętać, projektując przestrzeń?

Pomieszczenie przeznaczone na osobną toaletę charakteryzuje się zwykle ograniczonym metrażem. Wyposażenie go w dopasowane wymiarowo sanitariaty i odpowiednią armaturę jest więc kwestią decydującą o jego funkcjonalności. Nie powinniśmy także zapominać o wygodzie domowników i dostosowaniu wnętrza do ich potrzeb, szczególnie w przypadku dzieci lub osób starszych. Co jednak ważne, na rynku ceramiki sanitarnej znajdziemy wiele rozwiązań, dopasowanych do wymagających warunków pomieszczeń toaletowych. Kreatywność w projektowaniu przestrzeni przy jednoczesnej świadomości dostępnych możliwości to podstawa, która umożliwi nam stworzenie przemyślanego projektu. O jakich kwestiach warto pamiętać?

Miska – kompaktowa czy podwieszana?

Zasady dobierania miski sedesowej, czyli podstawowego wyposażenia toalety, jasno określają jakimi parametrami powinna się ona charakteryzować. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania, zastosowanie znajdą modele kompaktowe o całkowitej długości 63 cm, czyli krótszej, niż w przypadku wariantów standardowych. Taki wybór pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca bezpośrednio przed miską. Decydując się na wykorzystanie modeli o typowych wymiarach, jeszcze przed zamontowaniem sanitariatu warto sprawdzić, czy wolna przestrzeń przed nim ma wymiary minimum 60 na 60 cm. Utrzymanie takiego pola pozwoli na wygodne siadanie i wstawanie, ułatwiając jednocześnie czyszczenie ceramiki. – W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu sprawdzą się także miski wiszące, zamontowane na stelażu podtynkowym – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Tego typu instalacja pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a powstała w ten sposób zabudowa może posłużyć jako praktyczna półka na łazienkowe akcesoria. Co równie ważne, zamontowanie ceramiki wiszącej ułatwi utrzymanie czystości poprzez wyeliminowanie trudnodostępnych miejsc typowych dla modeli standardowych, takich jak załamania czy miejsce styku odpływu z podłogą – dodaje.

Strefa umywalkowa bez zachlapań

Standardowa długość umywalek dedykowanych niewielkim pomieszczeniom osiąga od 25 do 35 cm. Takie wymiary gwarantują wygodne mycie rąk, przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu cennej przestrzeni. Zaoszczędzenie dodatkowej powierzchni umożliwiają także modele o zaokrąglonych brzegach oraz takie, które zamiast w punkcie centralnym, pozwalają na umiejscowienie baterii z boku. Ponieważ ograniczona przestrzeń toalety często eliminuje możliwość zamontowania umywalki w zestawie z szafką, najpraktyczniejszym wyborem staje się wariant wieszany. Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o montażu ceramiki na wysokości od 75 do 85 cm. Jeszcze przed zakupem sanitariatu, warto zastanowić się także nad dopasowaniem odpowiedniej baterii. Jaki model sprawdzi się w toalecie? - Podstawowy problem, jaki może pojawić się przy źle zorganizowanej przestrzeni umywalkowej to rozchlapywanie się wody, wynikające z niedopasowania armatury lub niewłaściwej wysokości jej montażu w przypadku modeli ściennych – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – W przypadku wariantów stojących, przy niewielkich umywalkach sprawdzą się baterie o zwartej konstrukcji i wyważonych proporcjach, wyposażone w krótką wylewkę. Decydując się natomiast na zamontowanie armatury ściennej, najważniejszą kwestią pozostaje prawidłowa wysokość jej umiejscowienia – 25 do 35 cm – dodaje.

Mistrzowie drugiego planu

Ograniczony metraż pomieszczenia determinuje oszczędny i przemyślany dobór akcesoriów, które nie przytłoczą wystroju wnętrza. Kupując mydelniczkę lub dozownik, warto wybrać modele ścienne, które nie wymagają dodatkowego miejsca na umywalce. Środki chemiczne, ręczniki, produkty higieniczne czy dodatkowy papier toaletowy możemy schować w narożnej szafce, umiejscowionej nad miską sedesową. Takie rozwiązanie gwarantuje również wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie jeśli domownikami są dzieci. Będziemy mieć bowiem pewność, że dostęp do żrących detergentów będzie trudniejszy niż w przypadku przechowywania ich w szafce bezpośrednio pod umywalką w łazience. Decydując się na wyposażenie toalety w mebel, warto pomyśleć także o wykorzystaniu go jako elementu nadającego pomieszczeniu głębi. Efekt optycznego powiększenia uzyskamy dzięki wyborze modelu z wbudowanym lustrem na powierzchni frontu. Dobrym rozwiązaniem będzie również utrzymanie całości wystroju w jasnej kolorystyce.

Samodzielna toaleta to wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy wyeliminować uciążliwe kłótnie domowników o dostęp do łazienki. Aby jednak spełniała ona stawiane jej wymagania, powinna być miejscem jak najbardziej funkcjonalnym. O czym warto pamiętać, projektując przestrzeń?

Powrót do listy porad